Ekskursija į Pinigų muziejų Vilniuje

Vasario 9 dieną Trakų gimnazijos 8, IG ir IIG klasių mokiniai, lydimi geografijos mokytojos Terezos Artamonovos ir chemijos mokytojos  Vidos Kasperavičiūtės, vyko į edukacinę- pažintinę ekskursiją Pinigų muziejuje Vilniuje. Mokiniai sužinojo, kokie buvo pirmieji pinigai žmonijos istorijoje, kaip seniau buvo baudžiami pinigų klastotojai, kiek jie kainuotų, jei būtų pagaminti iš tauriojo metalo-aukso. Ekskursijos metu ugdytiniai apžiūrėjo visą muziejaus ekspoziciją, išbandė interaktyviąsias muziejaus pramogas bei savo  rankomis pasigamino suvenyrą – 1 skatiką.
Po to mokiniai aplankė žymiausias Vilniaus senamiesčio vietas: arkikatedrą ir joje esančią Šv.Kazimiero koplyčią, centrinius VU rūmus, A.Mickevičiaus muziejų, prezidentūrą, Gintaro galeriją – muziejų ir žvilgtelėjo į katinus už lango…
Ačiū IG klasės mokinei Adrianai už nuotraukas.

Sposób na urozmaicenie tradycyjnej nauki – lekcja interaktywna

9 lutego br. w Muzeum pieniądza w Wilnie odbyła się interaktywna lekcja ekonomiki dla uczniów klas 8, I – II gimnazjalnych. Uczniom towarzyszyły panie Vida Kasperavičiūtė i Tereza Artamonowa.  Celem lekcji było zapoznanie się z historią bankowości świata oraz jak wyglądały pieniądze w starożytności i w czasach współczesnych.
W placówce muzealnej dowiedzieliśmy się o historii działalności banku centralnego Litwy oraz zapoznaliśmy się z ogromnym światem pieniądza i tajemnicami finansów. W sali monet zapoznaliśmy się z techniką bicia monet, obejrzeliśmy monety obiegowe, okolicznościowe, kolekcjonerskie. Na zajęciach edukacyjnych w sali ,,Współczesne pieniądze świata“ zapoznaliśmy się z historią pieniądza dowolnego kraju poprzez wysunięcie szuflady z nazwą wybranego państwa oraz zakładając okulary z funkcją 3D. Wiele informacji usłyszeliśmy o środkach zabezpieczenia współczesnych banknotów, kursie walut oraz cenie metali szlachetnych na giełdzie wileńskiej. Po lekcji w Muzeum pieniądza zwiedziliśmy starówkę wileńską i Muzeum bursztynu w Wilnie.