Święto Mowy Ojczystej w Gimnazjum w Trokach

W dniu 14 marca 2024 roku uczniowie Gimnazjum w Trokach zgromadzili się, by uczcić niezwykle ważne święto – Dzień Języka Ojczystego. Tegorocznym obchodom przyświecało motto: ,, A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. Nie znać języka swego jest hańbą oczywistą.“
Podczas tej uroczystości, pełnej radości, młodzież wyraziła swoją miłość do języka polskiego poprzez różnorodne działania artystyczne.
Uczniowie z oddaniem recytowali wiersze polskich poetów, ukazując w ten sposób bogactwo i piękno naszego języka. Słowa wypowiadane z głębokim przekonaniem i emocją dotykały serc zgromadzonych, podkreślając istotę dziedzictwa kulturowego, jakim jest język ojczysty.
Następnie, atmosfera nabrała jeszcze większego wigoru, gdy uczestnicy święta zaprezentowali swoje umiejętności taneczne. W rytm muzyki, podkreślającej naszą narodową tożsamość, zatańczono tradycyjne polskie tańce, przywołując ducha patriotyzmu i jedności.
Nie zabrakło również miejsca dla śpiewu. Uczniowie śpiewali patriotyczne piosenki, wzbudzając w sercach wszystkich obecnych dumę z przynależności do polskiej społeczności. Melodie pełne emocji i treści przypomniały o wartościach, jakimi kieruje się nasz naród.
Święto Języka Ojczystego w Gimnazjum w Trokach nie tylko uczciło nasz język i kulturę, ale także jednoczyło społeczność szkolną w duchu patriotyzmu i szacunku dla dziedzictwa narodowego. Dla wszystkich z nas była to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie jak istotną sprawą  jest dbałość o piękno mowy ojczystej.