Spotkanie ze sztuką

14 listopada br. młodzież z Gimnazjum w Trokach oglądała spektakl ,,Rzeź w języku esperanto. Bliski Wschód“. Koncept stworzenia i opracowania sztuki w zakresie merytorycznym należy do Zofii Delest, zaś nad konceptem opracowania sztuki w zakresie tanecznym pracowały panie Zofia Delest i Beata Cholewa –Mazurowska. Obsada: Julia Jagodzińska, Julia Głowadzka, Kaja Peska oraz Nikola Greplica. Produkcja w kooperacji z Międzynarodową Szkołą Mistrzostwa Sportowego ,,Edukacja i Sport” z klasami artystycznymi Atelier Sztuk taneczno – teatralnych w Łodzi.
W spektaklu wykorzystano prawdziwe historie oraz fragmenty rozmów z przedstawicielami wielokulturowego społeczeństwa w Niemczech i w Polsce.
Spektakl „Rzeź w języku esperanto” to opowieść o tym, jak w wyniku historii kształtuje się pojęcie wolności i co ludzie z nim robią. W jego centrum stoi jednostka i jej cierpienie wywołane przez posunięcia wielkich tego świata prowadzące do wojen, samowolnego przesuwania granic poszczególnych państw, czy wpływające na byt bądź niebyt poszczególnych krajów. Wersja spektaklu „Bliski Wschód” przybliża z jednej strony historię tego regionu tłumacząc głównie, jakie wydarzenia spowodowały rozdział Kurdów na cztery różne kraje, z drugiej w metaforyczny sposób opowiada o historycznych traumach narodupolskiego. Dzięki temu zabiegowi wskazana jest uniwersalność podjętego tematu. Sztuka nie opowiada się po żadnej stronie politycznej. Stara się wskazać na moment, jak powstają rysy prowadzące do konfliktów i dalej do cierpienia jednostki. To właśnie jednostka z jej cierpieniem są postawione w centrum całej opowieści.
W spektaklu opowiedziane są prawdziwe historie, które autorka zbierała na przestrzeni kilku lat w pracy z ok. 50 osobami z 14 krajów położonych na 4 kontynentach. Pojawiają się w nim zatem opowieści ofiar zarówno z okresu II wojny światowej, ale i współczesnych konfliktów. Na koniec mechanizm rządzący relacjami między słabszym, a silniejszym zostaje wskazany w relacjach dnia powszedniego w czasach pokoju.
Spektakl zmusza widzów do zadumy, refleksji oraz zrozumienia więzi międzyludzkich.