Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzony jest ,, Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego’’. Święto to,na trwale wpisało się w kalendarz naszego gimnazjum, dlatego też po powrocie z ferii zimowych , uczniowie klas 1-8 , zeróweczki oraz I-IVgimnazjalnych brali  udział w imprezie.
Mottem tegorocznej uroczystości były słowa Franciszka Ksawerego Dmochowskiego : ,, A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą . Nie znać języka swego – hańbą oczywistą’’.
Celem tego corocznego święta jest przypomnienie , że warto chronić swój ojczysty język – ten,  który poznajemy jako pierwszy. Dzień Języka Ojczystego jest wspaniałą okazją do utrwalenia wiedzy polonistycznej i kreatywnego poznawania rodzimej tradycji literackiej. Podjęte działania uświadomiły uczniom , że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Szkolne obchody ,, Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego’’ upłynęły  w bardzo miłej atmosferze.
Uczniowie zaprezentowali wiersze , piosenki , taniec oraz dialogi nawiązujące do mowy ojczystej.
Mamy nadzieję , że wszyscy zebrani choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie , że język polski  jest naszym skarbem. Wszyscy powinniśmy o niego dbać i go kochać , nawet jeśli wydaje się zbyt skomplikowany. Jako  współczesne pokolenie powinniśmy szczególnie dbać o jego kultywowanie , wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i bądźmy z siebie dumni – polski to jeden z najtrudniejszych języków świata , a my go znamy. Celem obchodów było wskazanie , że warto znać język polski – ten współczesny oraz pielęgnować poprawność naszej mowy.