Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe ,,Po polsku o historii”

29 września br. uczniowie kl. 7-8, I-IV gimnazjalnych wzięli udział w Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym ,,Po polsku o historii”. Małopolskie Dyktando Niepodległościowe to wyjątkowy projekt edukacyjny, w którym rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie jest okazją do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. Konkurs miał charakter otwarty i był skierowany do uczniów szkół z Polski, Litwy, Łotwy i Ukrainy.
W dniu 16 listopada odbyła się uroczysta Gala podsumowująca jubileuszowe X Dyktando Niepodległościowe pt. ,,Po polsku o historii” połączona z rozdaniem dyplomów i nagród ze wszystkich poziomów edukacyjnych. Spotkanie miało miejsce w Centrum Wystawowo – Konferencyjnym na Wawelu. W uroczystości dla laureatów ze szkół z Polski, na zaproszenie organizatorów – Stowarzyszenia Polonistów oraz Stowarzyszenia Pomoc Polakom na Wschodzie ,,Kresy”, wzięły udział uczennice naszego gimnazjum – Honorowi Laureaci wraz z paniami.
Zebrani zostali zapoznani z działalnością Stowarzyszenia Polonistów i Fundacji ,, Zawsze warto” oraz z ideą konkursu ,,Dyktando Niepodległościowe”. Następnie wręczono laureatom nagrody i dyplomy. Podziękowania złożono także nauczycielom – opiekunom. Wysłuchaliśmy koncertu przygotowanego przez uczniów i nauczycieli Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Jana Paderewskiego w Krakowie.
Po gratulacyjnych i licznych słowach podziękowań wszyscy zgromadzeni mogli pod opieką kompetentnych przewodników zwiedzić ekspozycję muzealną.
Wieczorem, teraz już tylko przedstawicielki naszego gimnazjum, miałyśmy ciekawą wycieczkę po starówce Krakowa. Chociaż padał deszcz, poznawanie miasta dostarczyło nam wielu niesamowitych wrażeń i pozwoliło w przeciągu zaledwie paru godzin zobaczyć najciekawsze miejsca w Krakowie, poznać bliżej historię, pozostawiając mnóstwo miłych wspomnień.
Dziękujemy organizatorom projektu oraz Stowarzyszeniu Pomoc Polakom na Wschodzie ,,Kresy” za zaproszenie, pomoc i wsparcie!
Wyjazd do Krakowa był dla nas niezapomnianą i wielką przygodą. Dostarczył wiele wrażeń. Mamy nadzieję, że spotkanie z historią, którym jest pisanie tekstów Dyktanda Niepodległościowego było dla wszystkich uczestników pięknym i rozwijającym doświadczeniem.

Pierwsza kategoria wiekowa (klasy 7- 8, I gimnazjalna):

I miejsce – Olivia Seliava, naucz. Beata Bagdevičienė.
 II miejsce – Adriana Puč, naucz. Beata Bagdevičienė.
V miejsce – Adria Stachovskytė, naucz. Aleksandra Savickaja

Druga kategoria wiekowa (klasy II-IVgimnazjalne):

I miejsce – Sandra Orlovska, naucz. Aleksandra Savickaja
II miejsce – Liveta Guščenko, naucz. Aleksandra Savickaja
V miejsce – Brigita Butkevičiūtė, naucz. Aleksandra Savickaja
VIII miejsce – Adrija Sofia Lapinskaitė, naucz. Aleksandra Savickaja
X miejsce – Karolina Prokopjeva, naucz. Aleksandra Savickaja.