Czytanie  Narodowe w Gimnazjum w Trokach

Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły intensywnie rozpoczęli działania związane z promocją czytelnika.  ,,Narodowe Czytanie” to wydarzenie, które na stałe wpisało się w życie kulturalne i społeczne naszego gimnazjum. Jest to doskonała okazja, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.
5 września w auli gimnazjum spotkali się uczniowie od 5 do IV gimnazjalnej klasy, by wspólnie uczestniczyć w czytaniu ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
Osoby biorące udział w ,,Narodowym Czytaniu” doskonale oddały klimat i charakter dzieł Mickiewicza. Na szczególne uznanie zasługują uczniowie z klasy: 7, IIG, IIIG oraz IVG.
Zaprezentowali ballady: ,,Powrót taty”, ,,Rybka”, ,,Rękawiczka”, ,,Świtezianka”. Brawurowo odczytali tekst ballady ,,Pani Twardowska”, potrafili oddać klimat utworu, dynamikę akcji. Od pierwszych słów było wiadomo, że uczniowie potrafią czytać z temperamentem i wdziękiem.
Narodowe Czytanie to święto polskiej literatury. W tym dniu odżywają słowa zawarte w wybitnych dziełach. Te słowa płyną do młodych słuchaczy. Stają się żywe, budzą zachwyt skłaniając do zadumy młodych i starszych.