Projektas ,,Istorija iš arti ir toli“

Š.m. rugsėjo 14-17 dienomis Trakų gimnazijos 7, IG, II G ir IV G klasių mokiniai kartu su mokytojomis Aleksandra Savickaja, Liucija Grinevič, Tereza Artamonova vykdė edukacinį projektą ,,Istorija iš arti ir toli“, kuris dalinai buvo finansuojamas fondo ,,Pomoc Polakom na Wschodzie“.
Projekto metu ugdymo procesas vyko Varšuvoje. Svarbiausias projekto tikslas – supažindinti mokinius su Jano Mateikos gyvenimu, kūryba bei aplankyti įdomiausias ir reikšmingiausias Varšuvos vietas. Mokytojai ir mokiniai aplankė Varšuvos Nacionalinį muziejų, kur  XIX amžiaus dailės galerijoje vyko edukacinis užsiėmimas apie Janą Mateiką. Mokiniai pamatė daug nuostabių Jano Mateikos darbų ir  vieną didžiausių paveikslų Lenkijoje ,,Žalgirio mūšis“.
Mokiniai su mokytojomis vaikščiojo po Varšuvos senamiestį, Karališkąją pilį ir išgirdo  istoriją apie Zigmuntą III – ąjį Vazą.
Karališkų Lazienkų parke aplankė nuostabius rūmus ant vandens, kurie dvelkė Renesanso bei karaliaus Stanislavo Poniatovskio laikų nuotaika ir aplinka. Dalyviai aplankė ir Varšuvos Jano Mateikos pagrindinėje mokykloje, kur buvo supažindinti su mokyklų bendradarbiavimo planais ateičiai. Įsimintinas akimirkas mokiniai patyrė ir Varšuvos zoologijos sode. Iš edukacinės kelionės mokiniai grįžo laimingi ir patenkinti, nes buvo įgyvendinti projekto tikslai. Projekto dalyviai dėkoja gimnazijos administracijai už suteiktą galimybę įgyvendinti šį nuostabų projektą.

W dniach 14 – 17 września uczniowie z klas 7, I G i II G wraz z paniami: Lucją Griniewicz, Terezą Artamonową i Aleksandrą Sawicką, które towarzyszyły uczniom w charakterze opiekunów, rozpoczęli realizację projektu ,,Historia z bliska i z daleka”. Projekt zostaƚ dofinansowany ze środkόw Senatu RP dzięki wspόƚpracy i pomocy Fundacji ,,Pomoc Polakom na Wschodzie”.  Celem naszego wyjazdu byƚo zapoznanie wspόƚczesną mƚodzież z tak sƚynną postacią jak Jan Matejko oraz historią Polski.  Punktem naszego wyjazdu byƚa Warszawa – stolica Polski. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Narodowym. Wnętrze budynku podziwialiśmy sƚuchając opowieści przewodnika. Pani przewodnik zapoznaƚa nas z twόrczością i życiem Jana Matejki. Oglądaliśmy malowidƚa ścienne. Kiedy po zajęciach edukacyjnych zostaƚo nam trochę czasu, rozwiązywaliśmy zadania i sƚuchaliśmy ciekawostek na temat historii Polski.
W trakcie pobytu zobaczyliśmy ścisƚe centrum z górującym nad nim Pałacem Kultury i Nauki, urocze Stare Miasto, Trakt Królewski, Muzeum Narodowe, odwiedziliśmy piękny Park Łazienkowski oraz pałac na wyspie, Zamek Królewski.   Pani przewodnik pokazywała i opowiadała o najważniejszych miejscach i pomnikach. Widzieliśmy Kolumnę Zygmunta, pomnik Syrenki, pomnik Małego Powstańca oraz pomnik Jana Matejki.
Niezwykle interesujące i aktualne było spotkanie  w Szkole Podstawowej  im. Jana Matejki w Warszawie.
Ostatnim punktem naszego programu było ZOO. Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Wszędzie panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych  zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń, byliśmy zadowoleni. Wycieczkę do Warszawy zaliczamy z pewnością do udanych wycieczek o walorach edukacyjnych, skłoniła ona bowiem  naszych wychowanków do zadumy i refleksji na temat znaczenia pojęcia ochrony dziedzictwa kultury.
Niestety wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Z żalem żegnaliśmy Warszawę, która odcisnęła w naszych sercach swój ślad. Wszyscy uczestnicy zgodnie oświadczyli, że odwiedzą ją ponownie.
W imieniu wszystkich uczestników wycieczki serdecznie dziękujemy administracji gimnazjum za możliwość realizacji tego projektu.