Vasario 16-oji Trakų gimnazijoje

Vasario 16-ąją 16 valandą I – III G klasių mokiniai per nuotolinę pamoką paminėjo Valstybės atkūrimo šventę. Istorijos mokytojas supažindino mokinius su svarbiausiais 1905 – 1920 metų įvykiais, ypatingą dėmesį skirdamas didvyriams, kurie pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės Aktą. Taip pat skirtas dėmesys dokumentinei Vasario 16-osios medžiagai. Mokiniai įsiminė istorinių asmenybių biografijas, peržiūrėjo vaizdo įrašus bei sužinojo, kaip Vasario 16-oji švenčiama Lietuvoje ir mūsų tėvynainių gyvenamuose kraštuose.
Mokiniai suprato, kad Lietuvos Tarybos nariai pasiekė svarbią istorinę pergalę. Dvidešimt iškiliausių Lietuvos patriotų nutiesė kelią į šalies laisvę ir savarankiškumą. 1918 m. vasario 16-ąją Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai, susitelkimo ir vienybės vedami, atkūrė Lietuvos Valstybę.

Istorijos mokytojas M. Bazys

Uczniowie klas I – III gimnazjalnych uczcili Dzień Odzyskania Niepodległości Litwy zdalnie.
16 lutego br. o godzinie 16.00 uczniowie na czele z nauczycielem historii, upamiętniając ten wyjątkowy dzień, wzięli udział w lekcji o tematyce patriotycznej. Podczas lekcji młodzież oglądała film dokumentalny oraz prezentację multimedialną, w której nauczyciel historii przedstawił najważniejsze wydarzenia z okresu lat 1905 – 1920. Przedstawiony materiał dokumentalny zawierał biografie postaci historycznych i opis wydarzeń owego okresu. Szczególną uwagę skierowano na dwudziestu bohaterów, twórców Niepodległej Litwy, którzy podpisali Akt Niepodległości Litwy.  Uczniowie otrzymali informację o tym, w jaki sposób jest obchodzone Święto Odzyskania Niepodległości Litwy poza granicami kraju.
Z refleksji uczniów o lekcji wynika, że członkowie Rady Litwy odnieśli politycznie ważne zwycięstwo historyczne. Dwudziestu najwybitniejszych patriotów litewskich utorowało drogę do wolności i niepodległości kraju. Sygnatariusze Aktu Niepodległości Litwy 16 lutego 1918 roku, poprzez swoją jedność i spoistość, odrodzili Państwo Litewskie.

Nauczyciel historii M. Bazys