Wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i wartości chrześcijańskich

,,Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć
wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli…“.  Janusz Korczak

28 grudnia br. w murach Gimnazjum w Trokach odbyła się konferencja „Szkoła Polska na Litwie w roku 2023. Wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i wartości chrześcijańskich”. Konferencję dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki, pod patronatem Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska” w ramach konkursu „Wspieranie dzieci i młodzieży polonijnej oraz polskiej mieszkającej poza granicami Polski 2023”.
Konferencję zainaugurował dyrektor gimnazjum pan Marian Kuzborski.
Uczestników konferencji powitała i pozdrowiła pani Alina Jakonis, zastępca kierownika wydziału oświaty i sportu w rejonie trockim. Pani Alina życzyła wszystkim ciepłego obcowania oraz treściwej i ciekawej pracy.
Celem konferencji była konstruktywna wymiana poglądów, doświadczeń, osiągnięć i refleksji dotyczących wychowania oraz kształcenia uczniów w polskich placówkach oświatowych w rejonach trockim, wileńskim, solecznickim i mieście Wilno. Podczas konferencji swe doświadczenia oraz poglądy przedstawiali dyrekcja, nauczyciele i wychowawcy z Gimnazjum w Trokach, Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie, Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu, Gimnazjum ,,Versmės” w Landwarowie, Szkoły Podstawowej w Szumsku, Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie, Gimnazjum im. Anny Krepsztul w Butrymańcach, Gimnazjum im. Św. Jana Bosko w Jałówce, Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach, Gimnazjum im. Św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu, Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach, Gimnazjum im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze, Wileńskiej Szkoły w Lazdynai. Każdy dyrektor i nauczyciel chcą by ich szkoła była dla dzieci terenem startu do sukcesu życiowego. A to, jak wiemy, najefektywniej się odbywa w języku ojczystym, na fundamencie ojczystej kultury i tradycjach. By owocować – drzewo potrzebuje mocnych korzeni, człowiek – oparcia w dorobku narodu. Dopiero potem może przenikać i poznawać inne języki i tradycje. Potrafi też je uszanować, o ile od dziecka nauczony jest szanować język matki i ojca. Te i inne zagadnienia były poruszane na konferencji regionalnej. Wiele się mówiło o sukcesach, powodzeniach, ale też i o porażkach, przeszkodach.
Po wysłuchaniu odczytów prelegentów odbyła się praca w grupach dyskusyjnych, a na podstawie omówionych zagadnień dokonano refleksji konferencji:
Wiedza, umiejętności, kompetencje – to wartości, które przekazać młodemu człowiekowi mają szkoła i rodzina.

1. Wychowanie patriotyzmu – to kształtowanie zachowania, światopoglądu, moralności, wpajanie i utrwalanie norm etycznych i estetycznych.
  2. Nauczanie i integracja przedmiotowa są częścią procesu dydaktyczno – wychowawczego.

Moderowała przebieg konferencji Wincenta Dziugiewicz, wicedyrektor Gimnazjum w Trokach.
W imieniu społeczności gimnazjalnej składamy wyrazy podziękowania Dyrekcji, Nauczycielom oraz Wychowawcom za serdeczny, pouczający i nader aktywny udział podczas konferencji.  Dzięki pomocy i wsparciu rodaków z Polski, a mianowicie Instytutowi Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego, Stowarzyszeniu ,,Wspólnota Polska” Gimnazjum w Trokach mogło zorganizować konferencję regionalną na wysokim poziomie.

Wincenta Dziugiewicz
wicedyrektor Gimnazjum w Trokach