Mikalojaus Koperniko paveldo keliais

Š.m. spalio 17-21 dienomis Trakų gimnazijos mokiniai ir mokytojai, įgyvendindami projektą lankėsi Lenkijoje ir aplankė Olštyną, Torunę, Elblongą, Fromborką – vietas kur gyveno ir kūrę didysis mokslininkas astronomas Mikalojus Kopernikas.

Śladami dziedzictwa Mikołaja Kopernika

Projekt ,,Śladami dziedzictwa Mikołaja Kopernika” został zrealizowany przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum w Trokach w dniach 17 – 21 października br. ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Celem tego projektu było upamiętnienie 550-tej rocznicy urodzin wielkiego astronoma – Mikołaja Kopernika, a także rozwijanie zainteresowań światem nauki, wzbogacenie wiadomości dotyczących przestrzeni kosmicznej, rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej.
W ramach projektu bardzo dokładnie poznaliśmy postać słynnego astronoma. Z przewodnikiem zwiedziliśmy najważniejsze miasta w życiu Mikołaja Kopernika: Toruń, Olsztyn, Elbląg i Frombork.
Toruń – jedno z najstarszych miast w Polsce, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedziliśmy w nim najważniejsze miejsca związane z życiem Kopernika: Dom Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski, Stare Miasto z gotyckimi kamieniczkami, obronnymi murami i basztami, zobaczyliśmy pomnik naukowca z tablicą: ,,Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię“, katedrę św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Właśnie w tej katedrze miał miejsce chrzest uczonego. Wysłuchaliśmy też historii o ,,Tuba Dei“ – największym średniowiecznym dzwonie w Polsce z 1500 roku.
Następnym punktem zwiedzania był Olsztyn. Dowiedzieliśmy się, że na olsztyńskim zamku Kopernik rezydował dwukrotnie i pełnił obowiązki kanonika kapituły warmińskiej, zajmował się literaturą, dyplomacją, gospodarką, medycyną oraz prowadził obserwacje astronomiczne, pracując nad rewolucyjną teorią heliocentryczną, którą opisał w dziele ,,O obrotach sfer niebieskich“. Dowiedzieliśmy się, że będąc w Olsztynie napisał rozprawę o reformie pieniądza ,,Trakt o monetach“, formułując prawo głoszące, że ,,zły pieniądz wypiera lepszy“. Trwałym śladem prowadzonych badań astronomicznych jest sporządzona jego ręką i zachowana do dzisiaj tablica na ścianie krużganka Zamku Kapituły Warmińskiej.
Dzięki postaci Kopernika zaprzyjaźniliśmy się z gronem pedagogicznym i uczniami podstawowej szkoły nr 19 im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie, w której dużo jest dowodów pamięci o uczonym: popiersie czy pamiątkowe tablice.
Następnie odwiedziliśmy Elbląg i Frombork, ponieważ Mikołaj Kopernik w tych miastach również pełnił ważne funkcje w urzędach i jednocześnie prowadził dalsze badania astronomiczne, pisząc kolejne rozdziały swego dzieła. We Fromborku zwiedziliśmy Muzeum Mikołaja Kopernika oraz przeszliśmy ulicą jego imienia, odbyliśmy także zajęcia edukacyjne w planetarium, które zostało otwarte w pięćsetną rocznicę urodzin astronoma. W Archikatedrze Fromborka obejrzeliśmy sarkofag ze szczątkami słynnego Polaka. Dowiedzieliśmy się, że został pochowany przy ołtarzu św. Krzyża, którym za życia się opiekował. Znajduje się on w prawej nawie archikatedry, uwieńczony 3-metrowym nagrobkiem ukazującym model Układu Słonecznego. Mikołaj Kopernik był i jest najwybitniejszym astronomem na świecie, o którym poeta Jan Nepomucen Kamiński napisał: ,,Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię“.
Ten wyjazd dał uczniom możliwość świadomego i aktywnego zdobycia szerokiej wiedzy o życiu i osiągnięciach naukowych Mikołaja Kopernika oraz zaspokoił potrzeby poznawcze młodzieży. Dyrekcja, grono pedagogiczne, rodzice Gimnazjum w Trokach serdecznie dziękują Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP za dofinansowanie projektu w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023, a także Pawłowi Ostrowskiemu, proboszczowi parafii Św. Jakuba Apostoła w Bartołtach Wielkich za opiekę i słodycze, Witoldowi Mieszkuńcowi, dyrektorowi przedsiębiorstwa ,,Bigbus” za bezpieczną i spokojną podróż.

Tereza Artamonowa, nauczyciel metodyk geografii i ekonomiki