Wycieczki integracyjne kształcą

Wycieczki integracyjne są lekcjami patrzenia, słuchania, myślenia, mówienia, a przede wszystkim integrują treści kształcenia. Informacja o ekscytujących przygodach w Parkach Serengeti i Heide w Niemczech zachęciła do zorganizowania  wycieczki, na którą udali się uczniowie z trzech placówek: Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie, Gimnazjum w Pogirach oraz Gimnazjum w Trokach. Wycieczka odbyła się w dniach 24 – 29 kwietnia br. Uczniami opiekowały się panie Alina Špakauskienė, Janina Raińska i Tereza Artamonowa.
Dużo zaplanowaliśmy i dużo zwiedziliśmy.
Parki mieszczą się w Dolnej Saksonii, pomiędzy Hamburgiem i Hanowerem. Na 110 ha Parku Serengeti żyje około 1500 zwierząt, które cieszą się dużą swobodą i ciszą. Park Serengeti podzielony jest na strefy: Afryki, Azji, Europy, Ameryki Północnej i Południowej,przez które można przemieszczać się transportem z zamkniętymi oknami. Na terenie parku znajduje się mini zoo, w którym można z bliska zobaczyć, pogłaskać czy nawet przytulić się do zwierzątka. Heide  Park  – to największy park rozrywkowy w Niemczech, zlokalizowany w okolicy miasta Soltau. W parku wiele różnorodnych atrakcji, adresowanych dla zwiedzających w różnym wieku, zaś największą atrakcję stanowią kolejki górskie, których prędkość sięga do120 km /h, a długość toru wynosi 1344 m.
Po ekscytującym zwiedzaniu parków udaliśmy się do stolicy Wielkopolski – Poznania. Po tym wyjątkowym mieście przez dwa dni nas oprowadzał i nami opiekował się szanowny pan Dariusz Łukaszewski, dyrektor Domu Polonii w Poznaniu,  który zapoznał uczniów z historią kształtowania się Polski i gwarą poznańską. Zwiedziliśmy najważniejsze obiekty Poznania: Stary Rynek, Ratusz, Katedrę Poznańską, Zamek Cesarski, perłę baroku –  Farę, bibliotekę Raczyńskich i inne. Odwiedziliśmy Park Cytadela, gdzie znajduje się największa plenerowa rzeźba Magdaleny Abakanowicz ,,Nierozpoznani“. Składa się ona ze 112 wysokich, odlanych z żeliwa, antropomorficznych  figur, kroczących w różnych kierunkach. Dariusz Łukaszewski poinformował, że postacie przedstawione przez autorkę wg Macieja Kuleszy ,,mówią o fenomenie życia, poruszają problemy godności, odwagi, przetrwania i opisują dramatyczną obecność człowieka we wszechwładnej  przestrzeni politycznej i technicznej obecnego świata“.  W Muzeum Archeologicznym w Poznaniu zapoznaliśmy sie z cennymi zbiorami archeologicznymi z terenów Polski oraz kolekcjami pozaeuropejskimi. Odbyły sie także szkolenia edukacyjne, których celem jest popularyzacja archeologii jako nauki oraz pogłębianie wiedzy uczniów na temat pradziejów ziem polskich oraz cywilizacji starożytnych. Braliśmy czynny udział w lekcjach muzealnych na temat ,,Higiena na średniowiecznej uliczce“ i ,,Jak być pieknym, czyli Egipski salon urody“.
2023 rok – jest rokiem Mikołąja Kopernika, z okazji 550 rocznicy jego dnia urodzenia,  zwiedzilismy rodzinne miasto Mikołaja Kopernika i jedno z najbogatszych  w zabytki miast Polski – Toruń. Serdecznie dziękujemy dyrekcji Gimnazjum w Trokach za możliwość wyjazdu  oraz panu Dariuszowi Łukaszewskiemu, dyrektorowi Domu Polonii w Poznaniu, za przewodnictwo, opiekowanie się i organizowanie uczniom zajęć edukacyjnych.