Śladami Wielkiego Romantyka obojga narodów

Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Powodem jest dwusetna rocznica wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza (1822 r.), które wyznaczyło w Polsce początek epoki romantyzmu.
W związku z tym, Gimnazjum w Trokach realizowało projekt ,,Wieszcz literatury romantycznej – Adam Mickiewicz“ sfinansowany ze środków Senatu RP, przy współpracy Fundacji ,,Pomoc Polakom na Wschodzie“.
W piękny grudniowy dzień, a mianowicie 15 grudnia, uczniowie klas 7 – 8, I – IV gimnazjalnych pod opieką pań Aleksandry Sawickiej i Beaty Bagdevičienė wyruszyli do Wilna, gdzie słynny poeta spędził najpiękniejszy okres swego życia – studia. Podstawowym celem wycieczki było zapoznać uczniów z życiorysem, twórczością i działalnością słynnego romantyka. Pierwszym miejscem zwiedzania był pomnik ukazujący młodego poetę w płaszczu pielgrzyma patrzącego na ukochane miasto oraz na zaułek Bernardyński, gdzie niegdyś mieszkał Wielki Romantyk. Został odsłonięty w 1984 roku. Kolejnym do zwiedzania miejscem historycznym była kamienica pod nr 11. Dwujęzyczna tablica pamiątkowa nad bramą budynku przypomina o obecności Adama Mickiewicza w Wilnie. Tu poeta mieszkał od Wielkanocy do czerwca 1822 roku, gdy przygotowywał poemat „Grażyna” do druku. Dzisiaj znajduje się tu wileńskie muzeum Adama Mickiewicza. Miło było obserwować naszą młodzież, która w skupieniu słuchała opowiadania przewodnika. Podczas takiej nietradycyjnej lekcji literatury uczniowie powtórzyli, usłyszeli wiele nowego, odnaleźli coś, czego nie zauważyli czytając utwory A. Mickiewicza.