Susipažįstame su Lenkijos istorinėmis vietovėmis

Zwiedzamy tereny historyczne Polski
W dniach 15 – 17 grudnia br. uczniowie Gimnazjum w Trokach wyruszyli na wycieczkę edukacyjno – poznawczą po terenach historycznych Polski w województwie warmińsko – mazurskim. Młodzieżą opiekowały się trzy panie – Alina Špakauskienė, Wiesława Bosak oraz Tereza Artamonowa, która zainicjowała ten wyjazd. Celem wycieczki było zwiedzanie miejsc historycznie ważnych jak dla Polaków, tak i dla Litwinów. Pod przewodnictwem wspaniałego przewodnika uczniowie zwiedzili malownicze miasto Kętrzyn z gotyckim Zamkiem Krzyżackim, Ratuszem, Bazyliką św. Jerzego i Synagogą. W fabryce ,,Doroszko”, słynącej z produkcji znanych na całym świecie bombek choinkowych, podziwiali bajeczne dekoracje noworoczne i wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Konsulacie Świętego Mikołaja. Wspaniałe miejsce i robienie własnej bombki to niesamowite doświadczenie. Każdy uczeń własnoręcznie mógł wydmuchać ze szkła bombkę i ją ozdobić.
16 grudnia wycieczkowicze zwiedzali Olsztyn, Stębark, Gierzwałd oraz Gietrzwałd. Uczniowie naszego gimnazjum, jako pierwsi z Litwy, zwiedzili mieszczące się w nowym budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Wszystkich zafascynowała wystawa stała pt. ,,Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409 – 1411”. Wystawa podzielona na panele tematyczne, w których odzwierciedlają się stosunki międzynarodowe, przebieg bitwy i badania archeologiczne pola bitewnego. Informacja była prezentowana poprzez fragmenty filmu A. Forda ,,Krzyżacy”, aplikacje, mapy interaktywne, stroje, uzbrojenie i wyposażenie średniowiecznego rycerstwa. Uczniowie spacerowali po Polach Grunwaldu, zobaczyli trzydziestometrowe maszty z chorągwiami wojsk Jagiełły i Witolda, pamiątkowy kamień z Litwy z napisami, pomnik dwóch rycerzy, którego twórcami są Jerzy Bandura i Witold Cęckiewicz. Olbrzymie wrażenie wywarły na uczniach ruiny kaplicy oraz zbiór kamieni z Pomnika Grunwaldzkiego, ufundowanego przez Ignacego Paderewskiego w 1910 r. w Krakowie i zburzonego w 1939 roku, a także ,,Kopiec Jagiełły” i miejsce śmierci Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulricha von Jungingena.
Kolejnym miejscem zwiedzania była wioska warmińska – Gietrzwałd. Jest to wyjątkowe miejsce z Sanktuarium Maryjnym, gdzie 16 września 1877 r. objawiła się dzieciom, Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej, Matka Boska. Uczniowie zaczerpnęli wody z cudownego źródełka, które nie zamarza nawet w największe mrozy, przeszli drogą krzyżową, obejrzeli rzeźby autorstwa Jana Stępkowskiego.
W drugiej połowie dnia przewodnik pokazał młodzieży największe miasto na Warmii – Olsztyn, które zostało założone w roku 1345. Ogromne zainteresowanie wzbudziła starówka Olsztyna, gdzie można było podziwiać Wysoką Bramę z XV wieku, Stary Ratusz, Zamek kapituły warmińskiej, Bazylikę św. Jakuba, pomnik Mikołaja Kopernika, kanonika kapituły warmińskiej oraz najstarszy murowany budynek mieszkalny ,,Dom Burmistrza”. W centrum miasta mieści się Planetarium Olsztyńskie, które jest pomnikiem zbudowanym w hołdzie wielkiemu astronomowi – Mikołajowi Kopernikowi. Placówkę oddano do użytku w 1973 r. – w pięćsetną rocznicę urodzin astronoma. Zajęcie edukacyjne pt. ,,Słońce – nasza gwiazda”, które miało miejsce w planetarium było punktem końcowym w zwiedzaniu Olsztyna. W drodze powrotnej, 17 grudnia, uczniowie odwiedzili ,,Perłę Baroku”- św. Lipkę, sławne Sanktuarium Maryjne, którego początki sięgają XIV w. Obejrzeli niezwykłej wartości i piękności ołtarze, tabernakulum, freski, krużganki, rzeźby w kamieniu i drewnie, dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa, a także barokowe organy XVIII wieku z poruszającymi się przepięknymi figurkami. Po modlitwie w sanktuarium wróciliśmy szczęśliwie do Trok.