Projekt ,,Wieszcz literatury romantycznej – Adam Mickiewicz“

25 listopada br., w ramach projektu ,,Wieszcz literatury romantycznej – Adam Mickiewicz“ finansowanego przez Fundację ,,Pomoc Polakom na Wschodzie“, uczniowie z Gimnazjum w Trokach wyruszyli śladami A. Mickiewicza. Wycieczka obejmowała okres wileńsko – kowieński z życia poety. Celem naszego wyjazdu było zapoznanie dzisiejszej młodzieży z tak słynną postacią jak Adam Mickiewicz.Litwa to kraj Adama Mickiewicza, o którym opisuje w swoich dziełach będących lekturą szkolną, dlatego to była wycieczka szczególnie ważna ze względów edukacyjnych.
Wilno – miasto pełne zabytków i miejsc związanych z poetą. Miasto, które ma swój urok i klimat, w którym przeszłość zaszyta w starym mieście i splata się z nowoczesnością nowych budowli, gdzie współistnieją kultury różnych narodów. Właśnie w tym mieście poeta spędził swoje najlepsze lata młodości – studia. Do Kowna Adam Mickiewicz przyjechał aby odpracować stypendium, które otrzymał w Wilnie. Wieszcz pracował w szkole powiatowej jako nauczyciel literatury, historii i prawa, teraz w tym miejscu znajduje się Gimnazjum Jezuitów.
Zwiedzanie Kowna rozpoczęliśmy od zamku pochodzącego z XIV wieku, który odgrywał istotną rolę w obronie Litwy przed najazdami krzyżackimi. Byliśmy w Archikatedrze pw. ś. ś. Piotra i Pawła, w najważniejszej i jedynej bazylice gotyckiej w kraju. Podczas spaceru po ulicach kameralnej starówki z jej licznymi zabytkami mogliśmy porównać Litwę opisywaną przez poetę z Litwą rzeczywistą. Pani przewodnik opowiedziała nam o ulubionym miejscu poety w Kownie, czyli o dolinie, przy Gaju Dębowym, w której znajduje się kamień z wyrzeźbionymi inicjałami poety oraz rok 1823.
Okres wileńsko- kowieński był bardzo fortunny. W 1822 r. ukazuje się I tom poezji A. Mickiewicza ,,Ballady i romanse”, a w 1823 r. został wydany II tom poezji- ,,Grażyna” i ,, Dziady” cz. II i IV.
Pani przewodnik w niezwykły sposób przybliżyła nam nie tylko życie i twórczość A. Mickiewicza, ale też ukazała tajemniczość okresu romantyzmu i zapoznała nas z historią miasta.
Pełni wrażeń i nowej wiedzy wróciliśmy do Trok.
Nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice składają wyrazy podziękowania Fundacji ,,Pomoc Polakom na Wschodzie” za wsparcie finansowe.