Kiuń jachšy !*

Lapkričio 30 dieną Trakų gimnazijos IIG ir IIIG mokiniai, kartu su kitų Lietuvos mokyklų atstovais, dalyvavo Trakų švietimo centro suorganizuoto projekto – Lietuvos karaimų puslapius pavarčius, apdovanojimuose. Gimnazijos mokiniai pateikė du projektus, kuriuos kruopščiai ruošė kelias savaites: IIG klasės mokiniai pateikė vertinimui darbą pavadinimu – ,,Karaimų tauta iš arčiau“, o IIIG klasės – ,,Ar žinote, kas yra karaizmas ir kuo ypatinga karaimų tauta?“. Mokiniai džiaugėsi užėmę pirmąją ir antrąją vietas!
Po padėkų ir dovanų įteikimo ceremonijos mokiniai dalyvavo edukacinėse programose. Per pirmąjį užsiėmimą reikėjo sudėlioti karaimų maldos namus – kenesą, remiantis Simono Firkovičiaus eilėraščiu, kurį mokiniai skaitė karaimų kalba. Po šio užsiėmimo vaikams buvo parodyti dailės mokyklos vaikų darbai karaimų istorijos, tradicijų, legendų ir papročių tema. Antrasis užsiėmimas vyko Kibinlar restorane, kur mokinius mokė kaip reikia gaminti tradicinį karaimų patiekalą – kibiną. Kiekvienas galėjo paraugauti savo ‘kūrybos’ kibino ir pasidalinti su draugais dienos įspūdžiais.

* Laba diena karaimų kalba

Kiuń jachšy !*

W 2022 roku Troki obchodzą szczególne święto – Rok Karaimów Litewskich. Z tej okazji Gimnazjum w Trokach wzięło udział w projekcie regionalnym ,,Wertując strony Karaimów Litewskich”, którego organizatorem głównym – Centrum Oświaty w Trokach. Gimnazjaliści zgłosili dwie prace, które starannie przygotowywali w ciągu kilku tygodni. Uczniowie klasy II gimnazjalnej przesłali do oceny pracę – „Naród karaimski z bliższej perspektywy”, a uczniowie klasy III gimnazjalnej – ,,Czy wiesz, czym jest karaizm i co jest szczególnego w narodzie karaimskim?”. 30 listopada uczniowie klas II i III gimnazjalnych pod przewodnictwem pań Marzeny Karaniewskiej, Danuty Jepifanowej, Terezy Artamonowej wzięli udział w uroczystej akademii rozdania nagród za udział w projekcie. Uczniowie zajęli pierwsze i drugie miejsca, dlatego otrzymali podziękowania i upominki. Uczestnicy projektu mogli podziwiać prace dzieci szkoły plastycznej o historii narodu karaimskiego, tradycjach, legendach i zwyczajach. Wzięli również udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych. Na podstawie wiersza Simonasa Firkowicziusa, który uczniowie czytali w języku karaimskim, z klocków należało zbudować świątynię karaimską – kenesę. W restauracji Kibinlar uczniowie nauczyli się przyrządzać oraz mogli posmakować tradycyjnego dania karaimskiego – kibinów.
Dziękujemy organizatorom za wspaniałe doznania i pozytywne emocje.

* Dzień dobry w jęz. karaimskim