Lenkijos Nepriklausomybės dienos minėjimas

Š. m. lapkričio 10 dieną Trakų gimnazijoje įvyko Lenkijos Nepriklausomybės dienos minėjimas. Ši diena yra viena įsimintiniausių ir svarbiausių visai lenkų tautai, nes 1918 m. lapkričio 11 d. Lenkija po 123 nelaisvės metų vėl tapo laisva.
Visi išgirdo daug naudingos ir reikalingos informacijos apie Nepriklausomybės dienos įvykius. Klausėmės mūsų gimnazijos atliekamų patriotiškų lenkų tautos dainų, kartu sugiedojome Lenkijos Respublikos himną. Mokiniai deklamavo įvairių autorių eilėraščius apie gimtinę, mylimą kraštą.
Šiemet minėjimas buvo ypatingai gražus. Aktų salės papuošimas, eilėraščiai ir dainos sukūrė malonią atmosferą ir sustiprino tautinės vienybės jausmą.

W tym roku Polacy świętują 104 rocznicę odzyskania Niepodległości Polski. Droga Polaków do odzyskania niepodległości była długa i wyboista. Te niełatwe 123 lata były głównym tematem uroczystej akademii, którą w czwartek, 10 listopada przygotowano w Gimnazjum w Trokach.
Tłem uroczystości była odświętnie udekorowana aula oraz stoisko pod tytułem ,, Historia Polski w obrazach”. Na początku uroczystego apelu o godzinie 11.11 społeczność gimnazjalna odśpiewała hymn Polski. Piękny taniec- ,,Polonez” wprowadził wszystkich w odświętny nastrój i wydarzenia z tamtych lat. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły nie tylko zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość, ale podkreśliły niezłomność ducha narodu polskiego, który w czasach 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Pieśń ,,Czarna sukienka” w wykonaniu Adrii Sofii Lapinskaitė wzbudziła silne emocje i potwierdziła, jak bardzo związani jesteśmy z Polską.
W tym szczególnym dniu dla narodu polskiego pamiętaliśmy o tych, którzy za wolność Polski oddali swoje życie.
Świętowanie 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu dla całej społeczności szkolnej.
Dziękujemy wszystkim za chwile pene wzruszeń.