Poznajemy Polskę poprzez podróże

Podróże uczą, wychowują i kształcą, co w dzisiejszych czasach pełni bardzo ważną rolę.
Nauczyciele wraz z uczniami Gimnazjum w Trokach w dniach 26 września – 2 października b. r. w ramach projektów ,,Poznajmy historię stolic Polski – Poznań“ i ,,Szlakiem górskim Tatr Polskich“,   finansowanych ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.  Były zrealizoane dwa wyjazdy edukacyjno – integracyjne do Polski. Celem realizacji projektów było poszukiwanie historycznych śladów przeszłości, zapoznanie uczniów z wydarzeniami historycznymi pradawnej stolicy Polski – Poznania i zapoznanie się ze szlakiem górskim polskich Tatr.

Dyrekcja, grono pedagogiczne, Rodzice Gimnazjum w Trokach serdecznie dziękują za dofinansowanie projektu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.

Projekt ,,Poznajmy historię stolic Polski – Poznań“ umożliwił dokładnie zwiedzić Stare Miasto wraz z Rynkiem, Ostrów Tumski (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego), Katedrę z grobowcami pierwszych władców Polski Mieszka oraz Bolesława I Chrobrego i inne historyczne miejsca oraz muzea.
Przez trzy dni zwiedzania Poznania nam towarzyszył dyrektor Domu Polonii w Poznaniu Dariusz Łukaszewski. Zwiedziliśmy razem Krypty Zasłużonych Wielkopolan przy kościele Św. Wojciecha. Przy kryptach Józefa Wybickiego – twórcy Hymnu Polskiego, Feliksa Nowowiejskiego – kompozytora i twórcy muzyki ,,Rota“, przy urnie z sercem generała Jana Henryka Dąbrowskiego i innych Zasłużonych Wielkopolan wspólnie śpiewaliśmy Hymn Państwa Polskiego. Bardzo dużo interesującej informacji historycznej usłyszeliśmy w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, a także wchodziliśmy na szczyt wieży widokowej na Wzgórzu Przemysła i podziwialiśmy panoramę Poznania i najbliższe okolice z lotu ptaka.
Z zaciekawieniem oglądaliśmy Hejnał na wieży ratuszowej i trykanie się koziołków, najsłynniejszego symbolu Poznania od XVI wieku. W południe koziołki pojawiają się nad ratuszowym zegarem i bodą sięrogami.
Zwiedziliśmy największy park w Poznaniu o powierzchni ok. 100 ha – Park Cytadela, na terenie którego, w pobliżu Muzeum Uzbrojenia, oglądaliśmy rzeźby plenerowe Magdaleny Abakanowicz ,,Nierozpoznani“. To było wręcz zachwycające  przeżycie.
W ramach szczegółowego zwiedzania miejsc historyczno – kulturowych Dariusz Łukaszewski zapoznał uczniów z gwarą poznańską, obchodzonymi świętami Poznaniaków oraz propagowaniem kultury poznańskiej poprzez degustację rogali poznańskich – świętomarcińskich. Dowiedzieliśmy się, że tradycja wypieku rogali świętomarcińskich w Wielkopolsce jest bardzo długa, a od 2008 r. rogal poznański- świętomarciński jest wpisany do rejestru chronionych nazw pochodzenia w Unii Europejskiej. Chętnie zwiedziliśmy największe centrum sportowo – rekreacyjne w Poznaniu – Maltę poznańską. Spacerowaliśmy długimi ścieżkami nad sztucznym Jeziorem Maltańskim, widzieliśmy stok narciarski i zjeżdżaliśmy kolejką górską.
W ramach drugiego projektu ,,Szlakiem górskim Tatr Polskich“ dokładnie zwiedziliśmy dwa Parki Narodowe: Tatrzański i Pieniński. Ogromną atrakcją był pochód z przewodnikiem w góry na Kasprowy Wierch (1987 m n. p. m.), skąd podziwialiśmy krajobraz Tatr – lasy, szczyty górskie, granie, Wysokie Tatry i Tatry Zachodnie, a także Zakopane oraz pobliskie wioseczki ułożone w dolinach i u stóp gór. Zachwycaliśmy się Gubałówką (1123 m n. p. m.), obserwowaliśmy wspaniały widok na Zakopane, Giewont, Kasprowy Wierch i Tatry Bielskie. Dokładnie zwiedziliśmy Zakopane oraz Białkę Tatrzańską z termami. Odwiedziliśmy grób Jonasa Biliunasa, litewskiego prozaika, publicysty i działacza społecznego, który został pochowany na cmentarzu w Zakopanem, a w 1953 roku z inicjatywy Antanasa Vienuolisa zwłoki J. Biliunasa zostały ekshumowane i pochowane na wzgórzu we wsi Liudiszkiai na Litwie w pobliżu Onikszt (Anykščiai). Uczestnicy projektu zapoznali się z malowniczymi szlakami polskich Tatr oraz spływali tratwami po Dunajcu.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy Częstochowę i Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Mieliśmy okazję ofiarować nasze modlitwy Matce Boskiej. Modliliśmy się głównie za nasze rodziny, dobrą naukę oraz pomyślny powrót do domu. Dyrekcja, grono pedagogiczne, Rodzice Gimnazjum w Trokach serdecznie dziękują za pomoc w realizacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022, dyrektorowi Domu Polonii w Poznaniu Dariuszowi Łukaszewskiemu za opiekę i troskę nad młodzieżą z gimnazjum, paniom Terezie Artamonowej, Danucie Jepifanowej, Ilonie Balkuvienė za współpracę i towarzyszenie młodzieży.