Europos kalbų dienos minėjimas

Europos kalbų diena – rugsėjo 26 d. Europos Sąjungoje švenčiama šventė, skirta Europos Sąjungos kalboms. Pirmą kartą ji švęsta 2001 m. Jos metu Europos valstybėse organizuojami įvairūs renginiai, siekiant paskatinti kalbų mokymosi įvairovę, ugdyti pagarbą visoms Europos kalboms, akcentuoti kalbų mokymosi svarbą ir naudą.
Kasmet paminėti Europos kalbų dieną mūsų gimnazijoje tapo gražia tradicija. Šiais metais gimnazijos fojė papuošė stendas, kurį parengė mokiniai su kalbų mokytojomis bei dailės ir technologijų mokytoja Danuta Jepifanova. Stende visomis mūsų gimnazijoje dėstomomis kalbomis galima pasiskaityti įdomios informacijos apie mūsų gimtąjį miestą Trakus, kuris šiemet švenčia 700 metų jubiliejų, pasigrožėti įdomiomis ir vaizdingomis miesto nuotraukomis.
Smagią kalbų dienos minėjimo programą šiemet parengė IIIG klasės mokiniai. Jie  sumanė įtraukti visus gimnazijos mokinius į interaktyvų žaidimą. Perskaitę trumpą ir informatyvų Europos kalbų dienos pristatymą, renginio vedėjai Adrija Sofia Lapinskaitė, Karolina Kašėtaitė ir Robertas Birgiolas visus pakvietė žaisti komandinį klasių žaidimą Kahoot. 5-8 ir IG-IVG klasių  komandų mokiniai, naudodamiesi mobiliąja programėle, atsakinėjo į klausimus, praturtino ir pasitikrino savo žinias apie Europos kalbas. Nugalėjusi IVG klasės komanda ir dar keturios daugiausiai taškų surinkusios komandos gavo prizus.

Anglų kalbos mokytoja metodininkė Daiva Bernatavičienė

Europejski Dzień Języków to dzień, który ogłosiła Rada Europy pragnąc zwrócić uwagę na znaczenie nauki języków oraz poprawić świadomość istnienia i szacunku dla wszystkich języków używanych w Europie.
Wszyscy wiemy, że nauka języków przynosi wiele korzyści zarówno młodym jak i starszym ludziom.
Impreza w naszym gimnazjum odbyła się 23 września, podczas której uczniowie mogli przekonać się, że warto uczyć się języków i poznawać kulturę różnych krajów. To wydarzenie pozwoliło zachęcić do nauki języków europejskich . Tegoroczne obchody pokazały, iż młodzież i nauczyciele- językoznawcy mają znakomite pomysły na ubarwienie życia gimnazjum i zachęcenie do wspólnej zabawy i nauki.
Na początku została odczytana krótka informacja na temat Europejskiego Dnia Języków . W tym roku promowaliśmy zastosowanie nowoczesnych technologii w nauce o językach- poprosiliśmy zatem uczestników, aby zaopatrzyli się w telefony z dostępem do Internetu i zaproponowaliśmy interaktywne quizy (Kahoot).Ekipy uczestników rywalizowali ze sobą, rozwiązując literackie, muzyczne i gramatyczne zadania. Aby nadać wydarzeniu rangę oraz wzmocnić siłę konkurencji między zespołami, były przewidziane nagrody za zdobycie największej ilości punktów.Quizy językowe na pewno zapadły w pamięci uczniów i przyczyniły się do pogłębiania i rozwoju wiadomości językowych.
Gdy nauce towarzyszą emocje, radość i jak najczęstsze otwieranie okna na świat- miejsce istnienia różnych kultur, zjawisk i języków, powstaje niesamowita wartość. Jest ona niezmiernie ważna dla zaistnienia naszych uczniów i nas samych w środowisku szkolnym, bo buduje dobre, trwałe relacje oparte na pasji i zaangażowaniu.
Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to ukazanie znaczenia uczenia się i nauczania języków, szerzenie idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami, promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować oraz propagowanie uczenia się języków przez całe życie.