Trakų gimnazijos mokinių pažintinė kelionė Trakai – Varšuva – Vroclavas – Krokuva – Praha

W dniach 10-16 lutego uczniowie z Gimnazjum w Trokach pod opieką pani Teresy Artamonowej brali udział w wycieczce dydaktycznej: Warszawa – Wrocław – Częstochowa – Praga. Głównym celem wycieczki było rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań historią, kulturą, sztuką dwóch krajów: Polski i Czech.
Edukację turystyczną zaczęliśmy od zwiedzania Warszawy. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Zamek Królewski, poznaliśmy bardzo ciekawą historię Polski. Spacerowaliśmy po Starówce, byliśmy przy murach obronnych z Barbakanem.
Kolejnym punktem było poznanie dziedzictwa kulturowego, historycznego i naukowego Wrocławia poprzez zwiedzanie Rynku miasta, gotyckiego Ratusza, renesansowych kamieniczek, sukiennic. Byliśmy w najstarszej części miasta – Ostrowiu Tumskim. Zwiedziliśmy Katedrę św. Jana Chrzciciela, szukaliśmy krasnali wrocławskich.
Kolejne trzy dni naszego wyjazdu były wyjątkowe – zwiedziliśmy bowiem czeską Pragę. Praga jest jedną z najczęściej odwiedzanych stolic w Europie. Oczywiście, też nie bez powodu, gdyż miasto jest kopalnią turystycznych atrakcji. Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić. Poznanie miasta dostarczyło nam wielu niesamowitych wrażeń i pozwoliło w przeciągu zaledwie tych kilku dni zobaczyć najciekawsze miejsca w Pradze, poznać bliżej historię, zwyczaje naszych południowych sąsiadów, pozostawiając mnóstwo miłych wspomnień. Zwiedzanie zaczęliśmy od spaceru po Hradczanach – dawnej królewskiej dzielnicy, prawdziwej wizytówki Pragi. Kolejnym punktem był Zamek Praski i Katedra św. Wita. Dziś w jednej z części zamku mieści się zamknięty dla turystów Pałac Prezydencki. Ciekawostką jest, że codziennie o godzinie 12:00 na placu przed zamkiem odbywa się zmiana warty, której to byliśmy świadkami. Towarzyszą jej uroczyste fanfary.  Udało się nam także dotrzeć na tzw. Złotą Uliczkę – legendarną ulicę alchemików, łuczników, handlarzy i poetów. Podczas wspólnego spaceru wzdłuż brzegu Wełtawy podziwialiśmy przepiękne zabudowania, kamienice i pałace. Kolejnym punktem naszego spaceru była zabytkowa dzielnica żydowska, Ratusz, kościół św. Mikołaja, rezydencje kupców i pałace książąt. Wyjazd do Pragi był dla uczniów niezapomnianą i wielką przygodą. Dostarczył wiele wrażeń.
W drodze powrotnej zawitaliśmy do Częstochowy. Jasna Góra wywarła na wszystkich ogromne wrażenie. Oglądając w zadumie obraz Matki Boskiej Częstochowskiej uczestniczyliśmy we mszy świętej. Przybliżyliśmy historię klasztoru jasnogórskiego. Wycieczka na Jasną Górę przybliżyła nam niezwykłą wartość tego miejsca, zarówno pod względem religijnym jak i historycznym .
Podróże kształcą – to święta prawda! Była to naprawdę udana wycieczka. Takie wyjazdy to wspaniała możliwość przyswojenia wiedzy. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.