Apžvalginė ekskursija po Vilniaus senamiestį

Sausio 28 d. lenkų kalbos ir literatūros mokytojos Aleksandra Savickaja, Beata Bagdevičienė bei aš geografijos ir ekonomikos mokytoja Tereza Artamonova suorganizavome 6, I G ir II G mokiniams apžvalginę ekskursiją po Vilniaus senamiestį. Mokiniams daug įspūdžių paliko Vilniaus Universitetas, gavo informacijos apie VU istorinę praeitį ir dabartį. Aplankėme filologijos ir istorijos katedras, sužinojome daug įdomios informacijos apie VU kiemelius bei svarbiausius VU istorinius įvykius.

Turiningas apsilankymas buvo Adomo Mickevičiaus muziejuje. Mokiniai sužinojo apie Adomo Mickevičiaus gyvenimo atkarpą Vilniuje ir Lietuvoje bei susipažino su poeto kūryba. Skaitėme filomatų laiškus Adomui Mickevičiui, įvairius dokumentus, pirmuosius poeto kūrybos kūrinius ir matėme poeto kūrybos leidinius išleistus įvairiomis kalbomis.
Vilniaus pinigų muziejuje įvyko ekonomikos ir verslumo pamoka kitaip. Mokiniai ne tik sužinojo apie Lietuvos ir pasaulio pinigų bei bankininkystės raidą, istoriją bet ir atrado pinigų muziejaus lobį, monetarinę piramidę, kuri įrašyta į Gineso pasaulio rekordų knygą. Muziejuje daug įvairių interaktyviųjų įrankių su vaizdo, garso ir šviesos efektais tikrai sudomino mūsų mokinius ir suteikė nemažai žinių. Išvyka buvo naudinga ir turininga.

Mimo zimowej aury uczniowie klas: 6, IG, IIG z Gimnazjum w Trokach, zaopatrzeni w dobry nastrój i pozytywną energię, wybrali się na wycieczkę do Wilna. Wyjazd odbył się 28 stycznia, opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: T. Artamonowa, B.Bagdevičienė, A. Sawicka.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Pieniądza, to jeden z najbardziej nowoczesnych muzeów w krajach bałtyckich. Placówka muzealna opowiada o historii działalności banku centralnego Litwy oraz wprowadza w ogromny świat pieniądza i tajemnice finansów. Uczniowie zapoznali się z historią bankowości świata, mogli dowiedzieć się jak wyglądały pieniądze w starożytności, poznali historię pieniędzy papierowych oraz obecnych kart kredytowych. W sali monet zapoznali się z techniką bicia monet.  Mogli obejrzeć tu monety obiegowe, okolicznościowe i kolekcjonerskie.
Następnym obiektem uwzględnionym w programie był Uniwersytet Wileński. Po dotarciu na miejsce grupę przywitała pani przewodnik, która zapoznała nas z historią jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej i Północnej. Uczelnia niezmiernie zachwyciła swą architekturą i labiryntami wewnętrznych uliczek. Ale nie tylko tym. Dowiedzieliśmy się, że został założony w 1579 roku przez króla Stefana Batorego i składa się z 12 wydziałów. Budynki kompleksu uczelni pochodzą z różnych epok, w czasie których był on zbudowany. Stąd dziś mogliśmy podziwiać tu przykłady architektury renesansowej, barokowej jak i klasycznej, a nawet gotyku. Ciekawym faktem jest liczba dziedzińców wewnątrz kompleksu Uniwersytetu Wileńskiego, która sięga 13. Połączone są ze sobą siecią „uliczek”. Dewiza Uniwersytetu – hine itur ad astra – stąd idzie się do gwiazd. Będąc na Uniwersytecie Wileńskim podziwialiśmy jego wnętrza, które posiadają piękne malowidła. Na Placu Wielkim (Piotra Skargi) widzieliśmy tablice poświęcone wybitnym wychowankom i pracownikom uczelni. Wśród nich znajduje się wiele słynnych postaci, takich jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, czy Czesław Miłosz – jedyny absolwent uczelni uhonorowany nagrodą Nobla. Także zwiedziliśmy Kościół św. Janów, gdzie znajduje się popiersie Mickiewicza.
W programie wycieczki nie mogło zabraknąć literackiego akcentu, stąd cała grupa udała się do Muzeum A. Mickiewicza. Padający śnieg z deszczem przykrył nieco zabytki i urocze zaułki Starego Wilna, jednak w trakcie wędrówki udało się dotrzeć pod dom, w którym mieszkał A. Mickiewicz w 1822 roku. Tu też szykował do druku poemat „Grażyna”, stąd udał się do wileńskiego wydawcy Józefa Zawadzkiego z przygotowanym pierwszym tomikiem „ Ballad i romansów”. W muzeum zobaczyliśmy kolekcje pierwszych edycji utworów A. Mickiewicza i pierwsze ich przekłady na inne języki, listy, rzeczy osobiste poety, między innymi oryginalny fotel oraz biurko, a także sporo dokumentów oraz kopii rękopisów. Pomieszczenia piwniczne są miejscem, gdzie organizowane są przeróżne wydarzenia kulturalne.
I wreszcie ostatnim punktem było spotkanie przy pomniku autora „ Ballad i romansów”, dokąd uczniowie wyruszyli od razu po wyjściu z muzeum. Ostatnie pamiątkowe fotografie przy pomniku i z pełnym bagażem wiedzy udali się w drogę powrotną. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu do Wilna, ponieważ ta wycieczka była nietradycyjną lekcją powtórzenia wiedzy z historii, ekonomiki oraz literatury polskiej, a także sztuki i kultury.