Lenkijos Nepriklausomybės dienos minėjimas

Š. m. lapkričio 11 dieną Trakų gimnazijoje įvyko Lenkijos Nepriklausomybės dienos minėjimas. Ši diena yra viena įsimintiniausių ir svarbiausių visai lenkų tautai, nes 1918 m. lapkričio 11 d. Lenkija po 123 nelaisvės metų vėl tapo laisva. Šventei buvo skirtas ypatingas dėmesys ir įdėta daug kruopštaus ir nuoširdaus gimnazijos mokytojų (lenkų kalbos mokytojos A. Savickaja, B. Bagdevičienė, muzikos mokytoja I. Buinovskaja) ir mokinių pastangų.
Visi išgirdo daug naudingos ir reikalingos informacijos apie Nepriklausomybės dienos įvykius. Klausėmės mūsų gimnazijos atliekamų patriotiškų lenkų tautos dainų, kartu sugiedojome Lenkijos Respublikos himną. Mokiniai deklamavo įvairių autorių eilėraščius apie gimtinę, mylimą kraštą.
Šiemet minėjimas buvo ypatingai gražus. Aktų salės papuošimas, eilėraščiai ir dainos sukūrė malonią atmosferą ir sustiprino tautinės vienybės jausmą.

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Jest ona symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa. Po wielu latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada był szczególnym dniem w życiu Gimnazjum w Trokach. Podczas uroczystego apelu uczniowie zorganizowali dla swoich kolegów, koleżanek wspaniałą, żywą lekcję historii. Udział w uroczystości był dowodem patriotyzmu naszej młodzieży, głębokiej miłości i dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Nastrój powagi i wzruszenia był udowodnieniem, że Święto Niepodległości to wydarzenie ważne dla wszystkich Polaków. Uroczystość ta bez wątpienia skłoniła też wszystkich do refleksji na temat trudnej drogi do niepodległości państwa polskiego.
Przywoływane fakty przeplatane były patriotycznymi wierszami, pieśniami oraz utworami muzycznymi w wykonaniu uczniów klas 4, IIG. W ten sposób uczniowie oddali szacunek symbolom narodowym oraz wszystkim Polakom i tym, którzy odeszli, i tym, którzy żyją obecnie.
Podniosły charakter tego listopadowego święta uczniowie poczuli już kilka dni wcześniej, gdy w foyer i w sali, gdzie miał odbyć się występ pojawiły się patriotyczne, biało – czerwone dekoracje.
Warto nadmienić, że tego dnia o godzinie 11.11 uczniowie klas 5 i 6 wzięli udział w akcji ,,Szkoła do hymnu”.
Dziękujemy rodzicom, wychowawcom, nauczycielom języka polskiego, muzyki za nauczanie i pielęgnowanie patriotyzmu oraz przekazywanie odpowiednich wartości młodemu pokoleniu.