Tarptautinė gimtosios kalbos diena

Vasario 22 d. mūsų gimnazijoje vyko renginys, skirtas tarptautinei gimtosios kalbos dienai paminėti. Šio renginio tikslas – propaguoti gimtąją kalbą ir literatūrą, paskatinti domėjimąsi lenkų kalba ir jos istorija.
Tokie renginiai padeda mokiniams įsisąmoninti, kad gimtasis žodis – svarbiausia tautos vertybė. Lenkų kalbos mokytojos ragino gerbti gimtąją kalbą, atrasti jos lobius, vertinti jos savitumą, kasdien ją branginti ir puoselėti.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione w 1999 roku przez UNESCO.
Cel tego dnia najlepiej oddają słowa Jarosława Iwaszkiewicza ,,Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym. Broniąc naszego języka, bronimy samej istoty naszej kultury”. Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego, szczególnie narażonego na zapożyczenia z innych języków. W naszej szkole ten dzień obchodzony jest już kolejny raz, ale w tym roku to odbyło się inaczej niż zwykle. Impreza odbyła się  online podczas lekcji języka polskiego. Polonistki naszego gimnazjum przygotowały dla uczniów różne atrakcje-gry i zabawy językowe, których celem było przypomnienie zasad posługiwania się poprawną polszczyzną.
,,W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”- takie i jeszcze trudniejsze zdania można było przeczytać 22  lutego podczas lekcji jęz. polskiego. W programie były: kalambury, zadania ortograficzne i frazeologiczne oraz ulubione przez uczniów łamańce językowe.