,,Pomėgis skaityti knygas yra dovana visam gyvenimui”

2020 metais Vaikų pasaulio fondas pasiūlė gimnazijai dalyvauti projekte ,,Knyga geriausia dovana”. Gimnazijos bendruomenė susidomėjo pasiūlymu. 2021 m. buvo atrinktos knygos, kurias skaitys vaikai nuo 3 iki 9 metų ir jų tėveliai. Projekto tikslas – skatinti skaityti knygas ypač gimtąja lenkų kalba, parodyti knygos svarbą ugdant asmenybę, turtinant vaizduotę, bendraujant, plečiant akiratį. Projektą remia PZU vadovaujama knygų instituto. Trakų gimnazijos bendruomenė dėkoja už dalyvavimą projekte ir lenkų kultūros puoselėjimą.

,,Wszak miłość do książek jest prezentem na całe życie…”

W roku 2020 Gimnazjum w Trokach otrzymało atrakcyjną ofertę od Fundacji Metropolia dzieci, by wziąć udział w projekcie „Książka (nie) tylko od święta”. Projekt, którego adresatami są dzieci w wieku od 3 do 9 lat, został przez Nas zauważony i zaakceptowany.
Już w lutym 2021 roku dla biblioteki gimnazjum przekazano książki, które będą czytane przez dzieci i ich rodziców. W postaci niespodzianki, otrzymaliśmy również książki w prezencie dla dzieci. Jako opcję przekazano także Paszporty Małego Czytelnika.
Celem projektu, poza promocją czytelnictwa, jest przede wszystkim zachęcanie do czytania w języku polskim, poznanie i pielęgnowanie języka ojczystego, a także stworzenie okazji dla dzieci, ich rodziców i opiekunów do wspólnego, aktywnego spędzania czasu, nawiązania bliskich relacji dzięki rozmowom o książkach i ich bohaterach.
Dzięki obcowaniu z książką dzieci rozwijają swoją kreatywność i wyobraźnię, co wpłynie na ich rozwój, wiedzę i umiejętność wypowiedzi.
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji PZU, pod patronatem Instytutu Książki, Fundacji Powszechnego Czytania oraz Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze.
Społeczność Gimnazjum w Trokach łączy wyrazy szacunku i dziękuje za Państwa pracę i zaangażowanie w krzewienie polskiej kultury i języka ojczystego.