Projekt MEN zakończony – zdalne warsztaty dla nauczycieli z Gimnazjum w Trokach

Nauczyciele języka polskiego, historii, religii II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Toniego Halika w Ostrołęce przeprowadzili warsztaty zgodnie z projektem zaproponowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt: „Organizowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą w 2020 r.”. Celem warsztatów było przeprowadzenie szkoleń doskonalących wiedzę i umiejętności nauczycieli w zakresie przedmiotowym, metodycznym z wykorzystaniem ogólnodostępnych materiałów edukacyjnych do nauczania języka polskiego i w języku polskim, w tym Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej i podręcznika internetowego „Włącz Polskę!” oraz narzędzi teleinformacyjnych. Zajęcia edukacyjne były prowadzone przez platformę Office 365 i aplikację Microsoft Teams dla 20 nauczycieli szkoły partnerskiej/Gimnazjum w Trokach na Litwie i upowszechniali:

• sylwetkę i dzieła Świętego Jana Pawła II,
  • najnowszą historię Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy Warszawskiej w jej setną rocznicę,
  • kulturowe dziedzictwo narodowe, z uwzględnieniem ustanowionych przez Sejm RP patronów na rok 2020: Leopolda Tyrmanda, hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Romana Ingardena i Teodora Axentowicza.

Projekt MEN, którego wymagania formalne i merytoryczne II SLO spełniło, przebiegał w formie umożliwiającej udział Polaków mieszkających za granicą w sytuacji zagrożenia COVID – 19 oraz zasugerował nauczycielom zastosować w systemie zdalnym ogólnodostępne techniki informacyjne. Bliższe informacje znajdują się na stronie MEN/zadania publiczne.

Dyrekcja oraz nauczyciele, biorący udział w projekcie, cieszą się z nowych doświadczeń i umiejętności zdobytych na warsztatach i składają serdeczne podziękowania trenerom Rafałowi Mędelskiemu, Markowi Jachnie, Emilii Zyrze, Małgorzacie Kisiel oraz koordynatorowi projektu Sz. P. Adamowi Ochenkowskiemu za dobór tematów i przybliżenie dla nas dziejów i dziedzictwa narodowego Polski.