Tradiciniai literatūriniai skaitymai ,,Narodowe Czytanie‘‘

Rugsėjo 7d. Trakų gimnazijoje vyko jau devintieji tradiciniai literatūriniai skaitymai ,,Narodowe Czytanie‘‘. Šią akciją 2012m. pirmą kartą organizavo Lenkijos Respublikos prezidentas.
Šiais metais dėl sudėtingos epidemiologinės situacijos renginys vyko kruopščiai laikantis saugumo reikalavimų. Negalėjome susirinkti ir skaityti visi kartu, todėl skaitymai vyko per lenkų kalbos ir literatūros pamokas, kur kiekvienas mokinys skaitė  žymaus lenkų poeto J. Slovackio kūrybos ištraukas.

7 września b. r. w murach Gimnazjum w Trokach odbyło się już dziewiąte ,,Narodowe Czytanie’’. Akcja jest organizowana przez prezydenta RP od 2012 roku.
W tym roku w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, czytanie utworu J. Słowackiego ,,Balladyna’’ odbyło się inaczej niż zwykle. Wszyscy przestrzegaliśmy zasad bezpieczeństwa dla dobra swego i innych. Czytanie dramatu odbyło się podczas lekcji jęz. polskiego i literatury, gdzie każdy uczeń mógł wykazać się.
Na początku uczniowie mieli możliwość poprzez film zapoznać się z życiorysem autora oraz treścią utworu.
Balladyna J. Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.
Czytanie fragmentów pozostawiły w umysłach młodych czytelników niezapomniane wrażenia.