Pirmokų šventė

Lapkričio 19 d. gimnazijoje vyko tradicinė Trakų rajono lenkų dėstoma kalba mokyklų Pirmokų šventė. Ją organizavo ir finansavo Trakų gimnazija ir  Lietuvos lenkų sąjungos Trakų skyrius.
Šventėje dalyvavo pirmokai iš Trakų, Lentvario Henriko Senkevičiaus, Paluknio Longino Komolovskio gimnazijų bei Senųjų Trakų Andžejaus  Stelmachovskio pagrindinės mokyklos.
Rajono pirmokai, mokytojai ir svečiai stebėjo Teatro „Fantazija“ iš Krokuvos spektaklį apie Aladiną. Vėliau kiekvienos mokyklos mokiniai dainavo, šoko, deklamavo eilėraščius ir taip pristatė savo mokyklą. Mokiniai prisiekė, kad visus dvylika metų bus stropūs, geri, pažangūs ir aktyvūs.
Pirmokus sveikino ir įteikė dovanas Trakų rajono tarybos nariai Tadeuš Tučkovski ir Teresa Solovjova, Trakų rajono merės pavaduotoja Marija Puč ir švietimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Alina Jakonis.
Visi pirmokėliai buvo patenkinti dovanėlėmis ir dalijosi savo įspūdžiais prie gausaus vaišių stalo.

,,Do krainy wiedzy drzwi Wam otwieramy” – uroczystość pasowania na ucznia klasy 1 w rejonie trockim
W dniu 19 listopada 2019 roku w Gimnazjum w Trokach odbyło się uroczyste
ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy1 pierwszoklasistów polskich szkół rejonu trockiego, a mianowicie: Gimnazjum w Trokach, Gimnazjum im.Henryka Sienkiewicza w Landwarowie, Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu, Szkoły Podstawowej im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach.
Na uroczystość pasowania zostali zaproszeni dyrekcja, wychowawcy, rodzice uczniów oraz szacowni goście – Maria Pucz, wicemer samorządu rejonu trockiego, Nijolė Slavinskienė, doradca mera samorządu rejonu trockiego, Alina Jakonis, zastępca kierownika wydziału oświaty samorządu rejonu trockiego, Tadeusz Tuczkowski, prezes koła ZPL miasta Troki i radny samorządu rejonu trockiego, Teresa Sołowjowa, radna samorządu rejonu trockiego. Uroczystość pasowania uczniów klas 1 rozpoczęła się wystąpieniem dyrektora gimnazjum – pana Mariana Kuzborskiego, który powitał wszystkich zebranych i podkreślił, że pierwszoklasiści po akcie ślubowania zostaną już oficjalnie przyjęci w poczet uczniów. Z okazji tak uroczystego apelu gościliśmy w gimnazjum ,,Teatr Fantazja” z Krakowa. Aktorzy przyjechali do nas z przedstawieniem pt. „Przygody Alladyna”. Kilkadziesiąt dziecięcych buzi z zachwytem podziwiało aktorów, którzy wcielili się w rolę Alladyna, Dżina, Jasmine oraz  małpki. A to wszystko w barwnej scenerii i przy dźwiękach piosenek porywając nie tylko dzieci, ale także zebranych gości. Dzieci nie były biernymi widzami przedstawienia, ale czynnie brały w nim udział np. pomagając Alladynowi wyciągnąć zaklęcie z ptasiej dziupli czy  znaleźć skarb zakopany w piaskach pustyni. Ponadto aktorzy „Teatru Fantazja” bez trudu potrafili zachęcić do wspólnej zabawy nawet najbardziej nieśmiałych widzów. Przedstawienie w ciekawy i bardzo dowcipny sposób opowiadało o zaletach prawdziwej przyjaźni. To przemiłe godzinowe przedstawienie na pewno zostanie w pamięci pierwszoklasistów, którzy zawierając nowe przyjaźnie zapewne przypomną sobie przesłanie, które niosło przedstawienie o przygodach Alladyna. Kolejnym wyzwaniem i swoistym egzaminem dla pierwszoklasistów była część artystyczna, podczas której uczniowie mieli zaprezentować swą szkołę oraz wykazać się wiedzą i umiejętnościami, które zdobyli w pierwszych miesiącach nauki w szkole. Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.  Pierwszacy błysnęli talentem. Znajomość przepisów ruchu drogowego, pięknie zaśpiewane piosenki, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole. W niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Później nastąpiła najważniejsza chwila – pan dyrektor pasował każde dziecko i wręczył pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia. Każdy z nich otrzymał prezent w postaci puzzle. Przybyli goście życzyli uczniom sukcesów oraz wiele wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, a na ręce wychowawczyń przekazali prezenty. W świątecznej atmosferze, w przepięknej dekoracji auli – uczniowie klas pierwszych ubrani w mundurki szkolne, uśmiechnięte panie, zadowoleni goście mieli czas na pamiątkowe zdjęcia grupowe i indywidualne. Pełni wrażeń, w towarzystwie wzruszonych pań i gości uczniowie wyruszyli do stołówki na świąteczny poczęstunek.

Ogromne słowa podziękowania za przygotowanie, realizację święta pierwszoklasistów i przybycie ,,Teatru Fantazja” z Krakowa kierujemy gospodarzom – Marianowi Kuzborskiemu, dyrektorowi i Irenie Markowskiej, wychowawczyni klasy 1 i moderatorce uroczystości z Gimnazjum w Trokach. Wyrazy uznania i szacunku za poczęstunek i prezenty uczestnikom przekazujemy głównemu fundatorowi święta – Trockiemu Rejonowemu Oddziałowi ZPL. Wielkie brawa i życzenia zdrowia przesyłamy wszystkim paniom klas pierwszych za ich trud, miłość i poświęcenie dla dzieci. Wszystkim uczniom życzymy ogromnego zapału do nauki, wielu radosnych chwil spędzonych w szkole, bardzo dobrych wyników w nauce oraz poznania wielu wspaniałych kolegów.