Išvyka į Baltarusiją

Lenkų kalbos mokytojų Aleksandros Savickajos ir Beatos Bagdevičienės parengto projekto „  Žymiojo poeto romantiko Adomo Mickevičiaus pėdomis“ išvyka tapo įsimintinu įvykiu gimnazijos gyvenime. Rugsėjo 20 dieną grupė gimnazijos mokinių ir mokytojų vyko į Baltarusijos Respubliką, aplankyti vietų, kurios yra glaudžiai susijusios su šio poeto biografija ir kūryba. Kelionę pradėjome Naugarduke – tūkstančio metų istoriją skaičiuojančiame mieste, kurio apylinkėse, Zaosės dvarelyje, gimė poetas. Aplankėme čia įrengtą A. Mickevičiaus namą-muziejų, apžiūrėjome Naugarduko pilies griuvėsius, A. Mickevičiaus paminklą, piliakalnį, kurį įvairių tautų žmonės supylė poeto atminimui. Po pietų lankėmės A. Mickevičiaus muziejuje, apžiūrėjome turtingą ekspoziciją, praturtinome žinias apie žymiojo poeto gyvenimą ir kūrybą. Beniakonės vidurinėje mokykloje mus šiltai sutiko mokiniai ir pedagogai, gėrėjomės baltarusių kalba mokinių skaitomomis A. Mickevičiaus eilėmis, žiūrėjome  mokinių atliekamą poeto ir jo mylimosios Marilės Vereščiak atsisveikinimo sceną. Buvo įdomu aplankyti vietas, kur poetas gyveno, mylėjo, kūrė, bei sužinoti naujų faktų apie Adomo Mickevičiaus gyvenimą. Visos ekskursijos metu mus lydėjo gidė, kurios įdomūs ir turiningi pasakojimai praplėtė  projekto dalyvių istorijos, kultūros bei literatūros žinias.

,,Ktokolwiek będziesz w Nowogródzkiej stronie,
Do Płużyn ciemnego boru
Wjechawszy, pomnij zatrzymać twe konie,
By się przypatrzyć jezioru”.

20 września br. uczniowie klas 8 – IVG i nauczyciele z Gimnazjum w Trokach rozpoczęli realizację projektu ,, Śladami słynnego romantyka Adama Mickiewicza”, który został dofinansowany ze środków Senatu RP, dzięki współpracy i pomocy Fundacji ,,Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Wczesnym dżdżystym rankiem wyruszyliśmy na Białoruś, tam, gdzie 24 grudnia 1798 roku urodził się słynny wieszcz literatury polskiej, twórca epoki Romantyzmu w Polsce – Adam Mickiewicz. Celem naszego wyjazdu było zapoznać współczesną młodzież z życiorysem słynnego poety romantyka. Wizytę rozpoczęliśmy od miejsca, gdzie został urodzony poeta, wieś Zaosie w pobliżu Baranowicz. Dalej było słynne i tajemnicze jezioro – Świteź, tak opiewane w utworach Mickiewicza. Świteź ze wszystkich stron otacza las, więc miejsce jest zdominowane przez przyrodę. Poeta za młodu często spacerował w okolicach jeziora i zachwycał się jego niesamowitym urokiem i tajemniczością. Z jeziorem wiąże się wiele legend, które mają swoje odzwierciedlenie w twórczości Mickiewicza, Każdy, kto zobaczy je choć raz, zrozumie zachwyt poety, akurat tego doświadczyliśmy.
Kolejnym punktem zwiedzania był Nowogródek, gdzie upłynęło dzieciństwo i młodość poety. Zbliżając się do wzgórza zamkowego mogliśmy podziwiać pomnik Adama Mickiewicza oraz kurhan, kopiec usypany ku jego czci. Ma on 17 m wysokości i 30 m szerokości u podstawy. U podnóża wzgórza zamkowego z ruinami zamku Mendoga znajduje się kościół parafialny, gdzie Mickiewicz został ochrzczony. Także zwiedziliśmy Muzeum Adama Mickiewicza, to była siedziba rodziny Mickiewiczów i w tym miejscu poeta spędził młodość. Poznaliśmy historię miejscowości – Lida oraz Bieniakonie. W Bieniakoniach byliśmy przy grobie – Maryli Wereszczakówny, ukochanej poety.
Niezwykle interesujące i aktualne było spotkanie w Szkole Średniej w Beniakoniach. Uczennice  klasy 10 opowiadały o życiu i twórczości Adama Mickiewicza, o tym jak w tej szkole czczą i dbają o pamięć tak słynnego romantyka. Jeszcze zdążyliśmy zaglądnąć do dworku w Bolcienikach, tu jest dwór Puttkamerów, gdzie mieszkała Maryla Wereszczakówna po zamążpójściu. W pobliżu jest „gaik Maryli” (obecnie rezerwat przyrody) z głazem, przy którym Maryla spotykała się z Adamem.
Miło było obserwować naszą młodzież, w skupieniu słuchała opowiadania przewodników i jak z wielką uwagą wsłuchiwała się w czytane fragmenty utworów Adama Mickiewicza. Podczas takiej nietradycyjnej lekcji literatury uczniowie, którzy mają daną lekturę za sobą, odkryli dla siebie wiele rzeczy na nowo – odnaleźli coś czego nie zauważyli. A ci, na których czytanie pewnych utworów jeszcze czeka, już teraz zainteresowali się ich treścią.
Cieszymy się, że uczniom bardzo się spodobało, co świadczy o zainteresowaniu młodzieży słynną postacią Adama Mickiewicza oraz jego twórczością.